1. Anasayfa
  2. Hastalıklar

Hastalıklar

A B D E F H İ K L M N O Ö P R S T U Z

Kas Tümörleri

Kas tümörleri, genel anlamda kas dokusu içinden kaynaklanan anormal doku büyümesi olarak tanımlanır. Tümör kas dokusunun kendisinden orijin alabileceği gibi, kas dokusuna da yayılmış olabilir. Üç ana türü vardır, leiomyomlar, rabdomyomlar ve rabdomyosarkomlar.

Leiyomyoma, barsak ve damar cidarında bulunabilen düz kasların benign (iyi huylu) tümörüdür. Sıklıkla uterus da (rahim), idrar yollarında görülür. Sert ve lastik kıvamındadır ve kolayca çıkartılabilirler. Tümörün bazı bölgeleri malign (kötü huylu) hücreler içerse de tamamen çıkartıldıklarında genellikle yayılmaz ve tekrarlamaz.

Robdomyoma, çizgili kasların iyi huylu tümörüdür. Sıklıkla kalpte görülür, bazen yayılabilir ve metastaz yapabilir. Vücudun diğer kısmındaki rabdomyomalar hem düz hem de çizgili kasları tutabilir. Bu tümörlerin çoğu kötü huyludur ve büyük hacimlere ulaşabilir.

Rabdomyosarkomlar iskelet kasından kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir. 50 ve 60 yaşlarda sık görülür. En sık olarak bacak ve kol kaslarında görülür. Bazen tuttuğu uzuv çıkartılsa (amputasyon) dahi tekrarlayabilir. Genellikle tek semptomu yavaş büyüyen bir kitle olarak başlar.

1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz ?