1. Anasayfa
  2. Hastalıklar

Hastalıklar

A B D E F H İ K L M N O Ö P R S T U Z

Kuadratus Lumborum Sendromu

Kuadratus lumborum kasları omurganın her iki tarafında alt sırt bölgesinin derinliklerinde bulunan kaslardır ve pelvisten başlayıp en alt kaburgaya kadar uzanır. Bir kişi dik durduğunda pelvisin stabilizasyonunda önemli bir rol oynar. Ayrıca nefes alırken omurgayı desteklemeye yardımcı olur. Kuadratus lumborum kası, bel ağrısının birincil kaynaklarından biridir ve ağrılı olduğunda “kuadratus lumborum sendromu” adını alır.

Semptomlar

Kuadratus lumborum ağrı belirtileri alt sırt bölgesinde gerginlik ve rahatsızlığı içerir. Bel ağrısı genellikle derin bir ağrıdır, ancak keskin ve akut bir ağrı olarak da hissedilebilir. Genellikle istirahatte ortaya çıksa da hareket ile daha da kötüleşebilir. Yatmak, yürümek, ayakta durmak ve yuvarlanmak ağrıyı şiddetlendirebilir. Hapşırma veya öksürme sırasında keskin ağrı da hissedilebilir. Ağrısı kronikleşerek kişinin yaşam kalitesini ve refahını bozabilir, anksiyete ve depresyona neden olabilir. Kuadratus lumborum kasında spazm olduysa ve ağrılıysa, kişinin vücut postürünü değiştirerek bükülmeye başladığı veya yürümesini değiştirdiği görülür. Bu, diğer bölgelerin ağrılı bölgeyi destekleme çabasından kaynaklanır. Kuadratus lumborum sendromunda da tetik noktalar bulunmaktadır. Tetik nokta, uyarıldığında veya basıldığında ağrıyan, kas veya bağ dokusundaki hassas bir bölgedir.

Nedenler

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere quadratus lumborum ağrısının birkaç potansiyel nedeni vardır:

Çok uzun süre oturmak: Uzun süre oturmak, quadratus lumborum kasının sürekli kasılmasına ve kas yorgunluğuna neden olabilir. Kaslara kan akışı azalırsa, sert ve ağrılı hale gelebilir.

Kötü duruş: Ayakta dururken veya otururken kötü duruş, quadratus lumboruma ek bir yük getirebilir ve ağrıya neden olabilir. Sarkma, bir tarafa yaslanma veya sırt desteği olmadan oturma, kasın ağrılı ve gergin olmasına neden olabilir.

Zayıf kaslar: Kuadratus lumborumu çevreleyen kaslar zayıfsa, diğer kasların gerekenden daha fazla çalışmasına neden olabilir. Sırt ve pelvik bölgedeki diğer kaslar zayıf olduğunda, quadratus lumborum vücudu desteklemek için daha fazla çalışmak zorundadır.

Eşit olmayan bacak uzunluğu: Kuadratus lumborum da dahil olmak üzere vücudun çeşitli kaslarına ek bir yük getirebilir. Bir bacak diğerinden daha kısa ise, pelvis daha uzun bacağın yanında daha yüksek olabilir. Pelvisin eğilmesi, kasları zorlayabilen quadratus lumborumun kısalmasına da yol açabilir.

Travma: Herhangi bir kas gibi, quadratus lumborum da yaralanabilir. Bir araba kazası veya spor yaralanmasından kaynaklanan kas travması quadratus lumborum ağrısına neden olabilir. Yanlış şekilde yapılan yaygın günlük aktiviteler de yaralanmaya neden olabilir. Örneğin, ağır nesnelerin yanlış kaldırılması quadratus lumborumu zorlayabilir.

Tedavi

Çeşitli tedaviler quadratus lumborum ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Semptomlar ilk başladığında erken tedavi edilirse daha başarılı olunur. Bazı durumlarda, evde tedavinin de eklendiği uzun bir süreç gerekebilir. Ağrının şiddetine bağlı olarak, aşağıdaki tedaviler yardımcı olabilir:

Yoga: Kuadratus lumborum ağrısını azaltmada yardımcı olabilecek bir dizi hareketleri içerir. Fiziksel fonksiyonun iyileştirilmesiyle birlikte, yoga devam eden sırt ağrısı olan kişilerde zihinsel refahı da artırabilir.

İlaçlar: Kas gevşeticiler ve ağrı kesici ilaçlar gibi ilaçlar kuadratus lumborum ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Tetik nokta enjeksiyonları: İlacın doğrudan tetik noktasına ultrasonografi eşliğinde uygulanmasını içerir. Hekimin uygun gördüğü ilaç, bir anestezik yada inflamasyonu azaltmak için bir steroid olabilir. Tetik noktası enjeksiyonları kas spazmı ve quadratus lumborum ağrısını azaltmak için etkili olabilir.

Masaj terapisi: Masaj terapisi quadratus lumborum ağrısını tedavi etmek için yararlı olabilir. Masaj kas gerginliğini azaltabilir ve bölgeye kan akışını artırabilir.

Sıcak veya buz: Bölgeye buz uygulamak iltihaplanmayı azaltabilir ve ısı kan akışını artırabilir ve ağrıyı azaltabilir. Sırt ağrısını hafifletmek için sıcak veya buz paketleri arasında geçiş yapmak denenebilir. Sıcak bir banyo da yardımcı olabilir.

Önlemler

Bazı basit adımları takip etmek ağrıyı önleyebilir veya ağrı gelişirse rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir kişinin yaşadığı herhangi bir acıyla başa çıkmak için takip edebileceği adımlar şunlardır:

  • Otururken ve ayakta dururken iyi duruş uygulamak
  • Otururken bel desteği yastığı kullanmak
  • Nesneleri kaldırırken beli bükerek değil dizleri bükerek kaldırmak
  • Sağlıklı bir kiloyu korumak
  • Adele spazmını önlemek için uzun süre otururken sık sık ara vermek
  • Sadece bir tarafta uyumaktan kaçınmak
1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz ?