1. Anasayfa
  2. Hastalıklar

Hastalıklar

A B D E F H İ K L M N O Ö P R S T U Z

Morton Nöroması

Morton nöroması, Morton metatarsaljisi veya interdigital nöroma olarak adlandırılan, ayakta üçüncü ve dördüncü parmak köklerinde görülen ağrılı bir durumdur. Buradaki bağ dukunun (ligamanların) tekrarlayan gerilmesi sonucu gelişir. Buradan parmaklara giden digital sinirde basıya bağlı fibrozis gelişir. Ayak metatars ark çökmesi, kısa aşil tendonu, stres kırığı gibi birçok hastalık neden olabilir. Ayak tutulumu olan erken romatoid artrit hastalığı, Morton hastalığı ile karışabilir.

Klinik

Fizik muayenede ayakta üçüncü ve dördüncü parmak kökleri arasında, plantar yüzeyde hassasiyet vardır. Tipik olarak nöroma 3. ve 4. metatars başı arasında bulunur. Ağrı, o ayağa ağırlık verme ve yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi ile artmaktadır. Ayakkabıları çıkarılması ile hastalardaki ağrı oldukça azalır.

Tedavi

Tedavide metatarsal yastıkçıklar faydalı olabilmektedir. Ağrı geçmezse metatarsal barlar kullanılır. Hasta, ilaç tedavisine destek olarak, fizik tedavi ve algolojik yaklaşımlardan, enjeksiyonlardan fayda görebilir. Konservatif tedavilere yanıt alınmazsa, nöroma cerrahi olarak çıkarılabilmektedir.

1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz ?