1. Anasayfa
  2. Hastalıklar

Hastalıklar

A B D E F H İ K L M N O Ö P R S T U Z

Osteitis Pubis

Osteitis pubis, kasık ağrısına yol açan, iki kasık kemiğinin (symphysis pubis) birleştiği yerde doku hasarı ve pelvik inflamasyon ile karakterize aşırı kullanım yaralanmasıdır. Genellikle simfizis pubis üzerinde gerginlik yaratan tekrarlayan veya uzun süreli aktivitelerden kaynaklanır. Bu genellikle tekrarlayan koşu, tekme veya değişen yön aktivitelerine neden olan hareketlerden oluşur. Genellikle futbol, hokey ve atletizm (özellikle maraton koşucuları) gibi sporlarda görülür.

Başlıca nedenlerden biri pelvik kemiklerin ve özellikle simfizis pubis stabilitesinin olmamasıdır. Dengesizlik, koşarken veya tekmelerken olduğu gibi asimetrik yükler pelvise yerleştirildiğinde daha da kötüleşir. Hastalar ayrıca karın kaslarının aşırı kasılması veya adductor tendinopati gibi diğer yaralanmaların yetersiz rehabilitasyonundan sonrada pubis osteiti geliştirebilirler.

Belirtileri

Osteitis pubis belirtileri ilk başta hafif olabilir, ancak aktivite ile daha da kötüleşebilir. Pubis osteitiniz varsa, aşağıdakilerin bir kombinasyonunu yaşayabilirsiniz:

  • Kasık bölgesinde aşırı hassasiyet ve ağrı
  • Öksürürken, hapşırırken veya abdüktör kasları kullanırken ağrı oluşması.
  • Oturma pozisyonundan kalkarken veya yürürken tıklama sesi oluşması
  • Hareketlilikte azalma ve esneklik kaybı oluşması

Pubis osteitinin sonraki aşamalarında düzensiz bir yürüme şekli (postur bozukluğu) gelişebilir. Bu semptomların çoğu aynı zamanda bir fıtık veya bel ağrısını taklit ettiğinden, doğru tanıya ulaşmak zordur.

Nedenleri

Osteitis pubis genellikle aşağıdakilerden birinden kaynaklanır:

  • Ameliyat: Osteitis pubis, bazı jinekolojik ameliyatlarının iyi bilinen bir komplikasyonudur.
  • Spor yaralanması: Aktivite sırasında aşırı kullanım ve aşırı gerginlik pubis osteitine yol açabilir.
  • Gebelik: Pelvik kemikler arasındaki doğuma uyum sağlamak için değiştiren hormonlar nedeniyle, kadınlar hamilelik sırasında veya doğumdan sonra pubis osteiti gelişebilir.
  • Travma veya kaza: Pelvik bölgenin yaralanması, osteitis pubisinde mevcut olan inflamasyon ve kemik stresine neden olabilir.
  • Romatolojik bozuklukları: Vücutta inflamasyona neden olan durumlar pubis osteitine neden olabilir.
Tanı ve testler

Osteitisi pubisi belirlemek için ilk önce bir fizik muayene yapılmalı, kişisel özellikler ve tıbbi geçmiş sorgulanır. Tanı koymak için daha fazla bilgi için kan testleri, idrar testleri, röntgen, ultrason, manyetik rezonans (MR) görüntüleme, bilgisayarlı tomografi (BT) ve kemik taraması yapılabilir. Bu testlerden bazıları, omurga hastalıklarını, diğer eklem patolojilerini veya travma gibi pelvik ağrının diğer nedenlerini dışlamak için yapılabilir.

Tedaviler

Osteitis pubis tedavisi farklı yaklaşımlar kombinasyonu içerebilir. Sıcak veya buz terapisi, istirahat, anti-inflamatuar ilaçlar ve akut durumlarda kortikosteroid enjeksiyon tedavisi. Fizik tedavi ve manuel terapide önce ağrıyı azaltmak amaçlanır. Daha sonra kalça ve gövde kaslarını kuvvetlendirici ve dengede tutan egzersizlere geçilir.

Cerrahi tedavi sadece cerrahi olmayan tedaviye cevap vermeyen ciddi vakalarda önerilir. Bu tip cerrahi füzyon içerir ve bir yıla kadar uzun bir iyileşme süresine sahip olabilir.

1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz ?