1. Anasayfa
  2. Hastalıklar

Hastalıklar

A B D E F H İ K L M N O Ö P R S T U Z

Septoplasti, Konka Radyo frekansı, Konka Küçültülmesi

Septoplasti, burun içindeki orta bölmenin (nazal septum) eğriliği durumunda, düzeltilmesini sağlayan cerrahi prosedürdür. Bu ameliyatla burun dış görünümünde herhangi bir değişiklik olmaz.

Septum, burnun iki yarısı arasındaki bölümdür. Burun girişinden geniz boşluğuna kadar uzanır. Ön kısmı kıkırdak, arka kısmı kemikten oluşur. Burnun ortasında düz bir hat oluşturmalıdır, ancak bazı durumlarda genetik olarak veya travma nedeniyle burun boşluklarından birine doğru eğrilikler gösterebilir. Eğilmiş bir septum hava akışını kısıtlayabilir ve tekrarlayan sinüzit, geniz akıntısı, farenjit, ağız açık uyuma, horlama, boğaz kuruluğu ve ağız kokusu gibi sorunlara neden olabilir.

Septoplasti, burun kemiği veya kıkırdağındaki eğri kısımları çıkartarak veya yeniden hizalayarak septum eğriliğini düzeltmeyi sağlayan bir operasyondur. Çıkarılan parçalar düzeltilerek yerine yerleştirilir, bu orta bölmenin direncini sağlamada ve ileride oluşabilecek delikleri önlemede önemlidir. İşlem genellikle burun deliklerinden, dışarıdan bir kesi gerektirmeden yapılır. Dışarıdan da belirgin eğriliğin olması gibi bazı durumlarda, ameliyat burun hemen orta alt bölümünden küçük bir kesi yapılarak açık teknikle gerçekleştirilir.

Burun etlerini (konkalar) küçültme, dar burun geçişleriyle ilişkili solunum problemlerini düzeltebilen cerrahi bir işlemdir. Konkalar, havayı ısıtmak ve nemlendirmek için burun içinde çıkıntı yapan yapılardır. Büyük konkalar, aralarında havanın serbestçe geçmesine izin vermeyecek kadar septuma yakınsa sorunlara neden olabilir. Bazı durumlarda, şişmiş konkalar ilaçla tedavi edilebilir. Alerjik durumlarda oldukça işe yarar. Bu mümkün değilse, konkaların işlevini bozmadan fazla dokuların bir kısmını çıkararak hava akışını iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir konka küçültme ameliyatı düzenlenebilir. Lazer, radyofrekans, mikrodebrider veya cerrahi yöntemlerle konka küçültme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Konkaların büyüklüğü dışında farklı durumları ve hastalıkları da görülebilir, benzer yöntemlerle hava akışını sağlayacak şekilde açıklık sağlanır.

İşlemden sonra ağrı ve sızıntı görülebilir, birkaç hafta burun duşu yapılmalıdır. Radyofrekans küçültme yöntemi tekrar işlem gerektirebilir.

1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz ?