1. Anasayfa
  2. Hastalıklar

Hastalıklar

A B D E F H İ K L M N O Ö P R S T U Z

Sırt Fıtığı

Torakal disk hernisi olarak da adlandırılır. Sırt omurgasındaki kemikler arasındaki kıkırdağın zamanla dejenere olması sonrası yırtılması ve aradakı jölemsi dokunun yırtıktan dışarı çıkmasıdır. Bel ve boyun fıtıklarına göre daha nadir görülse de, sırt omurga kanalı daha dar olduğu için oluşan fıtık sinirlere ve omuriliğe daha kolay bası yapıp hastalarda önemli şikayetler oluşturabilir.

Bulgular

Sırt fıtığında sırt ağrısı hemen her hastada vardır. Fıtığın yerine göre karın kasları ve bacaklarda güçsüzlük ve felç olabilir. Fıtık seviyesine göre gövde ve bacaklarda duyu kayıpları gelişebilir. İdrar kaçırma ve gaita problemleri görülebilir.

Tanı

Hekim muayenesinden sonra, genellikle manyetik rezonans (MR) görüntüleme fıtığın görüntülenmesi için gerekir. Bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleme fıtığın kemiklerle ilişkisi ve kendisinin kemikleştiğini göstermek için gerekebilir. Rontgenler omurga haklkında değerli bilgiler verir.

Sırt fıtığında tedavi

Bel fıtığı tedavisi öncelikle kapsamlı bir değerlendirme ve tanı neticesinde planlanmalıdır. Yatak istirahati, ilaç tedavileri, korse tedavileri, fizyoterapi yöntemleri, enjeksiyonlar ve algolojik yöntemler ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.

Osteopatik tedavi ve fizik tedavi

Osteopatik tedavide, dokulardaki hareket kısıtlılıklarının düzeltilmesi, dolaşımın düzenlenmesi ve sıvı akışının önündeki engellerin ortadan kaldırılması ile tedaviye elverişli ortamında oluşturulması hedeflenmektedir. Çevre dokuların gevşetilmesi, dolaşımın artırılması, eklem blokajlarının açılarak fıtığın iyileştirilmesi hedeflenmektedir.

Sırt kaslarındaki sertliği azaltmak ve hareket aralığını iyileştirmek, sırt kaslarını güçlendirmeyi içeren egzersiz programı uygulanır. Amaç, diskler ve sinir kökleri üzerindeki baskıyı azaltmaktır. Fizik tedavi de buz ve sıcak terapileri ile elektrik stimulasyonu ve ultrason gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Algolojik tedavi

Enjeksiyonlar ve radyofrekans uygulamaları sırt fıtığında ağrıyı geçirici etkisi kısmen olabilir. Hastalık, omuriliğe bası yapıp felce sebep olabileceği için genellikle öncelikle cerrahi değerlendirme yapılır.

Cerrahi tedavi

Torakal fıtık cerrahisi kompleks bir cerrahidir. Cerrahi planlaması yapmak için hastanın klinik ve radyolojik değerlendirmesi detaylı yapılır. Daha sonra cerrahi yönteme karar verilir. Sırt omurgasında omurilik olduğu için cerrahi esnasında omurilik etrafından dolaşılarak cerrahi planlaması yapılır. Bu yöntem ile yapılan birçok cerrahi teknikten biri seçilir.

1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz ?