1. Anasayfa
  2. Hastalıklar

Hastalıklar

A B D E F H İ K L M N O Ö P R S T U Z

Yemek Borusu Kanseri

Özefagus (yemek borusu) kanseri, dünya çapında kanser hastalıklarının sebep olduğu en yaygın altıncı ölüm nedenidir. Bu oranlar, farklı coğrafi konumlarda farklılık gösterir. Özefagus kanseri, yemek borusundan kaynaklanan ve boğaz ile mide arasında geçen yiyecek borusundan kaynaklanan kanserdir. Şikayetler genellikle takılma hissi, yutma zorluğu (disfaji), ağrı ve kilo verme içerir.

Yemek Borusu Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Risk faktörleri arasında sigara, alkol, çok sıcak içecekler, obezite (şişmanlık), mide asidi ve safra reflüsü, barret hastalığı, yetersiz meyve ve sebze tüketimi, radyasyon tedavisi vardır.

Yemek Borusu Kanseri Genetik midir?

İnsanlar ebeveynlerinden aldıkları kanser gelişme riskini artıran DNA değişiklikleri mutasyona uğrarlar. Fakat özefagus kanseri ailelerde geçiş göstermez ve kalıtsal gen mutasyonlarının bu hastalığın ana nedeni olduğu düşünülmemektedir.

Yemek Borusu Kanseri Aşamaları?

Evre 0 (yüksek dereceli displazi). Evre 1-2 (sınırlı, uzak organ yayılımı yoktur). Evre 3-4 (artık hastalık hem yakın hem de uzak organlara yayılmış durumdadır).

Yemek Borusu Kanseri Çeşitleri?

Tipleri, yassı hücreli (skuamöz) kanser ve adenokanserdir. Küçük hücreli kanser, sarkoma, lenfoma, melanoma, ve koryokarsinom ise daha nadir görülür.

Tanı Nasıl Konur?

Fizik muayene, şikayetler, endoskopi (özofagoskopi + biyopsi), akciğer filmi, tomografi, MR görüntüleme, PET-BT (positron emisyon tomografisi) ve ultrason tanı için önemlidir.

Yemek Borusu Kanseri Tedavi Edilebilir mi?

Endoskopik submukozal diseksiyon (ESD) ve endoskopik mukozal rezeksiyon (EMR) teknikleri erken özofagus ve mide kanserlerinde cerrahi ihtiyacını azaltmıştır. Bunun dışında cerrahi, radyoterapi, kemoterapi, kemoradyoterapi, lazer, elektrokoagülasyon ve hedefli terapi yapılabilir.

Evreye Göre Tedavi Seçenekleri?

Evre 0 (Yüksek Dereceli Displazi): Ameliyat, endoskopik rezeksiyon.

Evre I Özofagus Kanseri: Kemoradyasyon tedavisi ve ardından ameliyat, ya da yalnız ameliyat seçilebilir.

Evre II Özofagus Kanseri: Kemoradyasyon tedavisi ve ardından ameliyat, ya da yalnız ameliyat seçilebilir.

Evre III Özofagus Kanseri: Kemoradyasyon tedavisi ve ardından ameliyat, ya da kemoterapi ardından ameliyat, ya da sadece kemoradyasyon tedavisi yapılabilir.

Evre IV Özofagus Kanseri: Kemoradyasyon tedavisi ve ardından ameliyat, ya da çoğunlukla ameliyat dışındaki tedavi seçenekleri.

Yemek Borusu Kanseri İyileşme Oranları

Kanseri sadece yemek borusunda bulunan kişilerin 5 yıllık sağ kalım oranı %45’tir. Çevreleyen doku veya organlara veya bölgesel lenf bezlerine yayılmış hastalığı olanların 5 yıllık sağ kalım oranı %24’tür. Vücudun uzak bölgelerine yayılmışsa, hayatta kalma oranı %5’tir.

1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz ?