1. Anasayfa
  2. Hastalıklar

Hastalıklar

A B D E F H İ K L M N O Ö P R S T U Z

Psoas Sendromu

Psoas sendromu, sırtınızdaki psoas kasının gergin veya spazm olduğunda ortaya çıkan nadir ve sıklıkla yanlış teşhis edilen bir ağrılı durumudur. Psoas kası lomber omurgayı (bel omurgasını) kalça eklemine bağlar. Alt omurgadan bacağa kadar uzanan çok uzun bir kastır. Yürürken psoas kası kullanılmaktadır. Psoas kasının işi, kalça eklemini esnetmek ve üst bacağı vücuda doğru kaldırmaktır.

Psoas sendromunun belirtileri nelerdir?

Psoas sendromu birçok semptomun toplanmasına neden olur. Birçoğu oldukça geneldir ve diğer koşullarla ilgili olabilir. Psoas sendromunun sıklıkla yanlış teşhis edilmesinin nedenlerinden biri de budur. Psoas sendromunun belirtileri şunlardır:

  • Bel ağrısı
  • Otururken veya oturma pozisyonundan kalkarken ağrı
  • Tamamen dik durmaya çalıştığınızda ağrı
  • Kalça, kasık veya pelviste ağrı
  • Bacağından aşağı yayılan ağrı
  • Yürürken topallama

Eğer bu belirtiler varsa, doktorunuza görünmek önemlidir. Bu semptomlardan bazıları diğer, daha ciddi tıbbi durumları gösterebilir ve doktorunuz psoas sendromunu teşhis etmeden önce bunları araştırmak ve ekarte etmek isteyebilir.

Psoas sendromuna neden olan nedir?

Psoas kasının disfonksiyonu, kronik sırt veya kalça problemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Omurga stabil değilse, vücudu sabit tutmak için psoas kası gibi diğer kaslar da zorlanır. Özellikle spor sırasında psoas kasları zorlanabilir ve Psoas sendromu da ortaya çıkabilir. Psoas sendromu herkezi etkileyebilir, ancak büyük olasılıkla sporcular ve koşucularda daha sık görülebilir ve sorun olabilir. Atlama gibi yüksek enerjili, yüksek etkili aktivitelerin patlamaları da psoas sendromunu tetikleyebilir.

Psoas sendromu nasıl teşhis edilir?

Tanı şikayetlerin ve semptomların değerlendirilmesi ve omurga, kalça ve bacakların muayene edilmesi ile klinik olarak yapılır. Tanı görüntüleme çalışmaları ile doğrulanabilir. Doktorunuz daha endişe verici durumları dışlamak için başka testler isteyebilir.

Tedavi

Psoas sendromu genellikle masaj, ultrason ve fizyoterapi ile tedavi edilir. Öncelikle psoas spazmının altta yatan nedeni de ele alınır ve giderilmeye çalışılır. Fizyoterapist veya manuel terapist genellikle omurgayı, kalça eklemlerini ve psoas kaslarını manipüle eder ve gerer. Daha sonra hastaya, omurga stabilize edici kaslarının nasıl daha iyi çalıştırılacağı ve evde egzersiz yöntemleri eğitimi verilir. Çünkü, omurga stabilize edici kasları ve psoas kasını germek ve güçlendirmek için evde düzenli egzersiz yapmak gerekebilir. Psoas'ı aşırı kullanmayı bırakmak için de batın çevresi kaslar ve pelvik taban kasları gibi dengeleyici kasları yeniden eğitmek gerekir.

İlaçların yanında inatçı ağrılı psoas spazmları için ultrasonografi eşliğinde psoas enjeksiyonu uygulanabilir. Doğru tanı, tedavi ve bir egzersiz programına bağlılık ile, çoğu insan tam bir hareket yelpazesini yeniden kazanır ve normal aktivitelerine geri döner.

1
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz ?